אקסטרים שפלת יהודה

טיול האופניים לקבוצות או משפחות – מדריך שלב אחר שלב

משפחה רוכבת בטיול אופניים

תוכן עניינים

מהם היתרונות של טיול אופניים קבוצתי?

טיולי אופניים קבוצתיים הם דרך מצוינת לטיול משותף וספורטיבי. היתרון הראשון הוא כמובן עצם הטיול – ההנאה להגיע למקום חדש ולחוות אותו לא דרך שמשת המכונית. יתרון נוסף היא הפעילות הספורטיבית – טיול אופניים מחייב הפעלה של הגוף ומונע את הבהייה במסך שמלווה את הנסיעה ברכב. עוד יתרון לטיול מסוג זה הוא היכולת להתגמש תוך כדי המסלול – אם ראיתם נקודת תצפית יפה אין בעיה לעצור, לצלם או אפילו לפתוח ערכת קפה ולהנות מהנוף.

כמובן שאין מושלם, וטיול מסוג זה מחייב יכולת פיזית בסיסית של המשתתפים. בנוסף יש צורך לסחוב ציוד  עליכם במהלך הטיול – מים, שתייה או כלים לתיקון פנצ'ר במידה וצריך. פתרון אחד לחסרונות אלו הוא כלי רכב שמלווה את הרוכבים ועליו נמצאים המים, האוכל או הציוד הלוגיסטי. פתרון אחר הוא לתת לנו, אקסטרים שפלת יהודה, ללוות אתכם בטיול ולהקים עבורכם אזור מנוחה או מתחם ישיבה ואוכל, וכמובן שגם את האופניים תוכלו להשכיר מאיתנו.

תכנון טיול אופניים לקבוצות – מה כדאי לקחת בחשבון מראש

תכנון טיול אופניים לקבוצת אנשים יכול להיות חוויה כיפית לכל המשתתפים, וזוהי דרך מצוינת ליצור קשר עם חברים ובני משפחה תוך כדי טיול ביערות צרעה, ברמת הגולן או כל מקום אחר בארץ. אבל טיול כזה גם דורש תכנון קפדני כדי לוודא שלכולם תהיה חוויה מהנה ובטוחה.

כאשר מתכננים טיול אופניים קבוצתי, יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון מראש: גודל הקבוצה, המסלול בו תעברו, סוג השטח אותו תעברו ואיזה סוג ציוד תיקחו איתכם. בנוסף יש צורך להתייחס לנושא הבטיחות – קסדות ומגינים אם צריך, מחזירי אור במידה וגולשים אל הלילה וערכת עזרה ראשונה. כמו כן חשוב לוודא שהרוכבים מודעים לכך שיש צורך לרכב במרווחים ושיש מרווח תמרון לכל אחד במקרה של צורך בעצירה. דבר זה חשוב במיוחד כאשר רוכבים רכיבה קבוצתית וכל אחד קרוב לרוכב האחר.

חשוב גם לתכנן את המסלול עצמו: לוודא שהוא מתאים ליכולות הפיזיות של כלל הרוכבים, לנסות כמה שיותר להימנע מעלויות או ירידות תלולות, לנסות ולהימנע מנסיעה בקרבת כבישים סואנים ולנסות למצוא שבילים חלופיים שאינם עוברים בשטחים חקלאיים או שטח פרטי.

מחשבה תחילה – ציוד נדרש

טיולי רכיבה על אופניים קבוצתיים יכולים להיות דרך מצוינת לבנות אחווה בין חברים ובני משפחה, אבל כדי לוודא שכולם בטוחים ולכולם נוח, ולכן חשוב להצטייד בציוד המתאים. חוסר הכנה של הציוד או אי התאמה שלו לרוכבים יכול להיות מה שיכריע האם מדובר על טיול מוצלח או לא.

חשוב שציוד הבטיחות יתאים לכולם – קסדות מתאימות ואופנים בגודל הנכון המותאמים לגובה הרוכב. יש צורך לזכור שתייה בכמות שמספיקה לטיול ספורטיבי, במיוחד בימי הקיץ. חשוב לוודא היכן יש נקודות עצירה או נקודות גישה במקרה שיהיה צורך בפינוי רפואי.

עוד אספקט של הכנת הציוד הוא לוודא שכלל המשתתפים מודעים לאופי הטיול ולכן מצטיידים בביגוד המתאים לרכיבה ולעונת השנה. עדיף שלא להגיע שאינם מתאימים כגון חצאיות ארוכות העלולות להסתבך בשרשרת האופניים, בגדים יקרים או בחליפת עסקים… בנוסף כדי להגיע עם נעלים נוחות או נעליים שמתאימות לספורט, ולא עם סנדלים או נעלי עקב.

יש צורך לשים לב גם לציוד הטכני שנדרש. משאבת אופניים, ערכה לתיקון פנצ'רים וכלי עבודה בסיסיים לשם תיקון קלים יכולים למנוע עצירה ממושכת או ביטול הטיול. בנוסף, פזורות בארץ חנויות אופנים או חנויות ציוד שטח שמסוגלות לבצע תיקונים במקום, ולכן כדי לבדוק עוד לפני היציאה האם יש חנות כזו באזור בו תטיילו.

טיפים לבחירת מסלול לטיול אופניים קבוצתי או משפחתי 

רכיבה על אופניים הפכה לאחת מפעילויות החוץ הפופולריות בישראל. עם השטח המגוון והנופים המדהימים שלו, קל להבין מדוע כל כך הרבה אנשים מוציאים את האופניים שלהם לסיבוב. אבל עם כל כך הרבה מסלולי רכיבה שונים זמינים, זה יכול להיות קשה להחליט איזה מהם הכי מתאים לך.

על מנת לבחור במסלול הנכון חשוב לשים לב לאופי הקבוצה: לקבוצה של רוכבים מנוסים יתאים מסלול שיאתגר מבחינה פיזית (למשל מסלול ארוך או בעל תוואי של עליות תלולות) או שיאתגר מבחינה טכנית (מסלולי שטח שבהם הדגש על מיומנות הרכיבה). לעומת זאת למשפחות או לקבוצות עובדים ביום גיבוש כנראה שנבחר במסלול נוח ולא ארוך שבו הדגש יהיה על הנוף ואפשרויות העצירה לתצפיות או מנוחה.

בנוסף חשוב להתייחס לעונת השנה: מסלולים ארוכים בקיץ מחייבים הכנה מקדימה שונה בטיול האביב או בחורף, ולכן חשוב לדעת מתי מתוכנן הטיול ולהתעדכן במזג האוויר הצפוי בזמן הטיול כמה ימים לפני (למשל אם צפוי עומס חום או גשם).

מבחינת מסלולים, האפשרות המועדפת עלינו היא כמובן אזור שפלת יהודה. יער צרעה ודרך הפסלים הם אפשרות מצוינת לטיול משפחתי אינו קשה מבחינה פיזית. בנוסף מסלול נוסף שאנו ממליצים עליו הוא יער הקדושים, שגם הוא מתאים לקבוצות של רוכבים לא מקצועיים או משפחות. מנזר בית ג'אמל הוא מסלול נוסף באזור בית שמש שמאפשר רכיבה רגועה ומותאמת לקבוצות. לקבוצות בעלות ניסיון ברכיבה שמתאים להם טיול עם דרגת קושי גבוהה יותר, ישנו מסלול נס הרים שכולל עלייה תלולה לכיוון הרי יהודה, שמורת נחל דולב או מערת הנטיפים.

למי שמחפש טיולים ארוכים יותר כמובן שאפשר להמליץ על שביל ישראל לאופניים או את מסלולי עמק יזרעאל. עזרה במציאת מסלולים נוספים ניתן למצוא באתר קק"ל.

האם כל אחד צריך להביא אופניים משלו?

הרבה פעמים כאשר מתכננים טיול אופניים מתחילה הבדיקה למי יש בכלל וממי ניתן להשאיל… אנחנו כאן בכדי לפתור לכם את הצורך הזה. אצלנו, באקסטרים שפלת יהודה, תוכלו להשכיר אופניים לטיול גם באזור שפלת יהודה וגם בעל הארץ (על בסיס ניידת שלנו שתגיע למקום הטיול). בנוסף נוכל לעזור בתכנון הטיול, מציאת אטרקציות, הצעת פעילויות נוספות (לייזר טאג, פיינטבול או פוד טראק).

Picture of תמיר מרום
תמיר מרום

הבעלים של אקסטרים שפלת יהודה. חי ונושם שטח וטיולים.