אקסטרים שפלת יהודה

בטיחות בטיולי איזיריידר: כללים והנחיות לרכיבה בטוחה בשטח

טיולי שטח באיזיריידר הם חוויה מלהיבה, אך חשוב לרכוב בבטחה. במאמר זה תמצאו את כללי הבטיחות החשובים ביותר לרכיבה באיזיריידר, החל מהכרת הכלי ועד התנהלות נכונה בשטח. רכבו בזהירות ותיהנו מהדרך!

תוכן עניינים

טיולי איזיריידר בשטחים הפתוחים של ישראל צוברים פופולריות בשנים האחרונות, ומציעים דרך מהנה ומלהיבה לחוות את הטבע והנוף. עם זאת, חשוב לזכור שהשטח הישראלי מציב אתגרים ייחודיים לרוכבים, ביניהם תוואי שטח מגוונים, שינויי גובה פתאומיים ומכשולים שונים. בנוסף, העלייה בשימוש בכלי רכב חשמליים דו-גלגליים, כמו אופניים וקורקינטים חשמליים, הובילה לצערנו גם לעלייה במספר התאונות והנפגעים. בשנת 2023 אושפזו כ 1486 רוכבים של אופניים וקורקינטים חשמליים ועוד 93 הולכי רגל (נתון זה מתייחס למאושפזים וסביר שהיו תאונות גם ללא אשפוז, נתונים נוספים אפשר למצוא בכתבה בקישור כאן). נתונים אלו מדגישים את הצורך בהכנה וכללי בטיחות לרכיבה על האיזיריידר ובדגש על רכיבת שטח.

כללים והנחיות לרכיבה בטוחה:

  1. הכירו את האיזיריידר שלכם: לפני היציאה לדרך, קבלו תדריך מסודר, למדו את הפונקציות השונות של הכלי, כמו מערכת הבלימה, התאורה והצג הדיגיטלי, וודאו שאתם מבינים כיצד להפעיל אותו בבטחה. התנסו ברכיבה במקום בטוח וסגור לפני שאתם יוצאים לשטח הפתוח.
  2. לבשו ציוד מגן: קסדה היא פריט חובה בכל רכיבה באיזיריידר, גם במסלולים קלים, והיא חייבת להיות רכוסה היטב. בנוסף, מומלץ ללבוש מגיני ברכיים ומרפקים שיגנו על המפרקים במקרה של נפילה, כפפות לרכיבה שיספקו אחיזה טובה יותר בכידון ויגנו על הידיים, ונעליים סגורות שיגנו על כפות הרגליים.
  3. התאימו את המסלול ליכולות שלכם: בחרו מסלול שמתאים לרמת הניסיון והכושר הגופני שלכם. אל תנסו להתמודד עם אתגרים שגדולים עליכם, כמו עליות תלולות או ירידות חדות, אם אתם לא מנוסים מספיק. התחילו במסלולים קלים עם שיפועים מתונים והתקדמו בהדרגה למסלולים מאתגרים יותר ככל שתרגישו בטוחים יותר.
  4. רכבו בזהירות ובשליטה: שמרו על מהירות סבירה והימנעו מבלימות פתאומיות שעלולות לגרום להחלקה או איבוד שליטה. שימו לב לתנאי השטח והימנעו מרכיבה על משטחים חלקים כמו בוץ או חול, או לא יציבים כמו אבנים רופפות.
  5. שימו לב לסביבה: הישמרו מפני הולכי רגל, רוכבי אופניים ובעלי חיים. היו מוכנים לעצור בכל רגע, במיוחד בצמתים, מעברי מים ופניות חדות. שמרו מרחק ביטחון מכלי רכב אחרים והימנעו מרכיבה בשולי הכביש.
  6. רכבו בקבוצה: מומלץ לרכוב עם עוד אנשים, במיוחד במסלולים לא מוכרים. רכיבה בקבוצה מאפשרת עזרה הדדית במקרה של תקלה או פציעה, ומגבירה את תחושת הביטחון.
  7. הקפידו על תחזוקה: בדקו את האיזיריידר שלכם לפני כל רכיבה. וודאו שהבלמים תקינים ולוחצים היטב, שהצמיגים מנופחים כראוי ושאין בהם סדקים או חתכים, ושהסוללה טעונה במלואה.
  8. הימנעו מרכיבה בתנאי מזג אוויר קיצוניים: אל תרכבו בגשם, בשלג או בערפל. תנאי מזג אוויר קיצוניים עלולים להפוך את השטח לחלקלק ומסוכן, ולפגוע בראות.
  9. אל תרכבו תחת השפעת אלכוהול או סמים: רכיבה תחת השפעת אלכוהול או סמים פוגעת בקואורדינציה, בזמן התגובה וביכולת השיפוט, ומסכנת אתכם ואת הסובבים אתכם.
  10. היו מוכנים לכל תרחיש: קחו אתכם ערכת עזרה ראשונה הכוללת תחבושות, פדים סטריליים, יוד וחומר חיטוי, טלפון נייד טעון ומים לשתייה. במקרה של תקלה או פציעה, חשוב להיות מוכנים להתמודד עם המצב ולהזעיק עזרה במידת הצורך.

 

רכיבה על איזיריידר היא פעילות מהנה ובטוחה כאשר מקפידים על כללי הבטיחות. זכרו, הבטיחות שלכם היא בראש סדר העדיפויות. רכבו בזהירות, שימו לב לסביבה והכירו את מגבלותיכם. הקפדה על כללים אלו תבטיח לכם חוויה מהנה ובטוחה, ותאפשר לכם לחזור הביתה בשלום אחרי יום של כיף והרפתקאות.

Picture of תמיר מרום
תמיר מרום

איש שטח וטיולים והבעלים של חברת אקסטרים שפלת יהודה. עוסק בהדרכת טיולים ופעילויות אקסטרים.